Starsza kobieta z ochraniaczem na nadgarstek owija wstążką leżący na stole opakowany prezent.

Znajdź opaskę na nadgarstek odpowiednią na przewlekłą chorobę, na którą cierpisz

Borykasz się z bólem w nadgarstku? Przeczytaj, jak wybrać stabilizację nadgarstka odpowiednią dla swojego schorzenia.

Ból nadgarstka może wystąpić z wielu różnych powodów. Ból nadgarstka może być tępy lub ostry i intensywny, w zależności od przyczyny. Zwichnięcia i złamania należą do powszechnych przyczyn bólu nadgarstka – do zwichnięcia nadgarstka może dojść w trakcie codziennej aktywności, np. podczas uprawiania sportu. 

Można także doświadczać bólu w tej części ciała na skutek przewlekłej choroby. Choroba przewlekła to schorzenie, które nie ustępuje i wraz z upływem czasu powoli postępuje, jak np. artretyzm czy zespół cieśni nadgarstka. W wypadku przewlekłej dolegliwości lub zaburzenia, znalezienie sposobu na częściowe złagodzenie związanego z nimi bólu stawu ma sens. 

Bez obaw, istnieje wiele sposobów na ograniczenie przewlekłego bólu nadgarstka. Jednym z nich jest stosowanie opasek i stabilizatorów na nadgarstki.  

Grafika przedstawiająca kości lewej ręki oraz zbliżenie wewnętrznej struktury ręki

Anatomia nadgarstka

Zrozumienie budowy nadgarstka może pomóc przy wyborze rodzaju stabilizatora: 

Nadgarstek jest złożoną częścią ciała, na którą składa się szereg różnych stawów. Stawy znajdują się w miejscu, gdzie dwie kości przedramienia (kość promieniowa (1) i kość łokciowa (2) łączą się z właściwym nadgarstkiem (3)) tworzonym przez grupę ośmiu kości. Nagarstek, wraz z pasmem tkanki łącznej, tworzy kanał nadgarstka. Kanał nadgarstka to przypominająca rurkę struktura, w której przebiegają ścięgna (4) i nerwy (5). Uszkodzenie którejkolwiek z części nadgarstka może oznaczać ból lub zwichnięcie. 

W wypadku jakiegokolwiek rodzaju bólu nadgarstka, warto udać się po poradę do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalisty, który postawi medyczne rozpoznanie i zaproponuje plan leczenia. W oczekiwaniu na rozpoznanie warto rozważyć skorzystanie ze stabilizatora, aby zapewnić sobie wsparcie na drodze do zdrowia.

Młoda kobieta pomaga starszej kobiecie noszącej opaskę na nadgarstek w zapakowaniu prezentu

Kiedy warto zacząć używać stabilizacji nadgarstka

Opaski uciskowe, ochraniacze i usztywniacze na nadgarstki to produkty dla osób potrzebujących zabezpieczenia i wsparcia w przewlekłych chorobach stawów. Mogą one wspomagać proces gojenia i łagodzić ból odczuwany w przypadku opuchniętych lub osłabionych nadgarstków. 

Stabilizacja nadgarstka to idealne rozwiązanie w wypadku zespołu cieśni, artretyzmu, zapalenia ścięgien lub zwichnięcia albo przeciążenia. Dobrze sprawdzają się też w leczeniu pooperacyjnym lub po zdjęciu gipsu.

Opaski na nadgarstek do stosowania w przypadku chronicznego przeciążenia ścięgien i mięśni

Chroniczne przeciążenie ścięgien i mięśni (repetitive strain injury, RSI) objawia się dolegliwościami i bólem spowodowanym wykonywaniem powtarzalnych ruchów. Chory może doświadczać tępego bólu, pieczenia lub pulsowania w danej okolicy ciała, ewentualnie bólu przypominającego skurcz mięśnia. Objawy RSI rozwijają się stopniowo w czasie, ulegając zaostrzeniu. Częścią ciała podatną na RSI jest nadgarstek. 

Osoby pracujące w branżach, gdzie nadgarstek wykonuje częste powtarzalne ruchy, np. w stolarstwie, projektowaniu komputerowym czy usługach gastronomicznych, mogą być bardziej narażone na zwichnięcia lub chroniczne urazy w tej okolicy ciała. 

Zastosowanie stabilizacji nadgarstka może być korzystne, jeśli chory cierpi na zespół przeciążeniowy nadgarstka. Stabilizator może pomóc utrzymywać nadgarstek w neutralnym położeniu, ograniczając niefortunne ruchy, tak aby ograniczyć ból i stan zapalny. Stosując stabilizator nadgarstka można dalej prowadzić normalne życie. 

Stabilizatory i usztywniacze na nadgarstki do codziennego stosowania można wykorzystywać w wielu przypadkach urazów spowodowanych chronicznym przeciążeniem, aby łagodzić ból i zwiększać wygodę. Gama produktów Actimove Professional Line obejmuje ortezę nadgarstka Actimove Manus Forte, która zapewnia funkcjonalne wsparcie dla nadgarstka. Konstrukcja oferująca pewne dopasowanie daje swobodę poruszania palcami, podczas gdy nadgarstek pozostaje stabilny, dzięki czemu można nadal używać ręki.

Opaski i usztywniacze na nadgarstki stosowane w zapaleniu ścięgien

Zapalenie ścięgien nadgarstka (określane dalej w skrócie jako zapalenie ścięgien) objawia się opuchlizną i stanem zapalnym ścięgien łączących przedramię z kośćmi palców. Choroba ta może powodować ból lub sztywność o zróżnicowanym natężeniu, zazwyczaj podczas chwytania i podnoszenia przedmiotów lub poruszania nadgarstkiem bądź palcami. 

Ból ścięgien nadgarstka zazwyczaj przechodzi po odpoczynku, jednak lekarz może zalecić leczenie, aby wspomóc rekonwalescencję. Usztywniacze na nadgarstki mogą wesprzeć proces gojenia ścięgien nadgarstka poprzez ograniczenie ruchu, co z kolei przyspieszy powrót do zdrowia. W przypadku zapalenia ścięgien szczególnie przydatne mogą być kompresyjna stabilizacja nadgarstka. Ucisk tego obszaru będzie oddziaływać wspierająco na nadgarstek podczas procesu leczenia. Orteza stabilizująca nadgarstek Actimove Sports Edition Orteza nadgarstka z wyjmowanym unieruchomieniem jest odpowiednim rozwiązaniem dla osób, potrzebujących usztywnienia nadgarstka w trakcie wykonywania ćwiczeń fizycznych. 

Actimove Professional Line Orteza nadgarstka Manus Forte stanowi natomiast dobry wybór w przypadku osób cierpiących na zapalenie ścięgien nadgarstka. Orteza ta została zaprojektowana przez specjalistów w dziedzinie medycyny, aby pomóc uśmierzyć ból wywoływany zapaleniem ścięgien oraz innymi urazami nadgarstka. Aluminiową podpórkę unieruchamiającą można kształtować pod kątem indywidualnego dopasowania, tak aby w pewny i wygodny sposób unieruchomić nadgarstek przy jednoczesnej pełnej swobodzie ruchu palców, w tym kciuka. 

Opaski na nadgarstki stosowane w artretyzmie

Artretyzm jest nazwą schorzenia, którego objawy obejmują obrzęk jednego lub większej liczby stawów ciała. Najbardziej powszechnymi typami artretyzmu są choroba zwyrodnieniowa stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Oba schorzenia prowadzą do powolnej utraty chrząstki znajdującej się wewnątrz stawów. 

O ile w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów wynika to z ogólnego zużycia, w reumatoidalnym zapaleniu stawów przyczyną tego stanu jest przewlekłe zapalenie będące wynikiem choroby autoimmunologicznej. Oba rodzaje artretyzmu skutkują objawami w postaci bólu stawów, obrzęku oraz ograniczonej ruchomości zajętej chorobą okolicy ciała. W wypadku rozpoznania artretyzmu nadgarstków, można zaobserwować, że jego objawy ulegają nasileniu z upływem czasu. Ważną kwestią jest konsultacja z lekarzem specjalistą, który pomoże kontrolować chorobę. 

Artretyzm występuje częściej z upływem lat i może dotyczyć rąk oraz nadgarstków. Jest typową przyczyną bólu nadgarstków, w przypadku braku urazu lub braku zespołu przeciążeniowego wywołanego powtarzalnymi ruchami. Artretyzm nadgarstków może być uciążliwą dolegliwością, ponieważ może utrudniać przenoszenie przedmiotów oraz wykonywanie codziennych czynności.

Dla wielu osób żyjących z artretyzmem, głównym celem jest ograniczenie bólu, spowolnienie postępów choroby i zminimalizowanie uszkodzeń stawów. Utrzymanie funkcji fizycznych ma kluczowe znaczenie. Aktualnie nie ma leku na artretyzm, jednak we współpracy z lekarzem można opracować plan leczenia, który pozwoli uśmierzyć ból. 

Zastosowanie opaski na nadgarstek często stanowi element takiego planu. Opaski i stabilizatory na nadgarstki stosowane w artretyzmie są zaprojektowane po to, aby zabezpieczać i zapewniać wsparcie bolącym, opuchniętym lub osłabionym stawy i sąsiednim strukturom. Pomagają w prawidłowym ułożeniu ręki tak, aby zapobiec ruchom powodującym lub zaostrzającym objawy.

Artretyzm występuje częściej z upływem lat i może dotyczyć rąk oraz nadgarstków. Jest typową przyczyną bólu nadgarstków, w przypadku braku urazu lub braku zespołu przeciążeniowego wywołanego powtarzalnymi ruchami.

Wybór odpowiedniej specjalistycznej opaski lub ochraniacza na nadgarstek, zaprojektowanych pod kątem unikalnych objawów artretyzmu ma kluczowe znaczenie. W wypadku występowania objawów artretyzmu nadgarstka, poruszanie nim może być utrudnione i wiązać się z bólem. Actimove Arthritis Care Opaska na nadgarstek ma rozciągliwą w czterech kierunkach konstrukcję, która umożliwia komfortowe dopasowanie oraz pomaga miejscowo łagodzić ból obolałych stawów przez delikatny ucisk. Produkt ten został zaprojektowany przez specjalistów w dziedzinie medycyny z wykorzystaniem włókien ceramicznych, które pomagają zatrzymać ciepło generowane przez ciało, tak aby koiło obolały nadgarstek. Ta opaska na nadgarstek na artretyzm może pomóc poprawić ukrwienie chorego obszaru, zmniejszając obrzęk i poprawiając ruchomość w stawie. 

Objawy artretyczne mają szereg przyczyn. Reumatoidalne zapalenie stawów to stan chorobowy, którego objawy wynikają z zaatakowania prawidłowych komórek chrząstki stawowej przez układ odpornościowy. Powszechnym objawem reumatoidalnego zapalenia stawów jest ból, a opaska na nadgarstek Actimove Professional Line Orteza nadgarstka ManuMotion może posłużyć do jego złagodzenia. Płaska struktura 3D dzianiny oraz regulowany pasek na nadgarstku zapewniają stabilność, a jednocześnie redukują opuchliznę w zajętej chorobą okolicy, wspomagając proces leczenia.

Powiązane artykuły