Czym jest skręcenie stawu i na czym polega?
O skręceniu mówimy, gdy dochodzi do przekroczenia zakresu ruchu w stawie, czyli łączące je kości wychylają się dalej, niż powinny. Temu urazowi może towarzyszyć też uszkodzenie struktur wewnątrzstawowych (więzadeł, chrząstek, przyczepów ścięgien), torebki stawowej (naciągnięcie lub rozerwanie), a w skrajnych przypadkach – również oderwanie więzadeł z fragmentem kości (określane jako awulsja). Skręcenie stawu powoduje obniżenie ruchomości, jak również pojawienia się bólu. W wyniku tego uszkodzenia powierzchni stawowych sam staw przestaje zapewniać stabilność, a w skrajnych przypadkach wpływać negatywnie na znajdujące się w sąsiedztwie tętnice lub nerwy.
Do skręcenia najczęściej dochodzi w wyniku:
- Urazów stawów – wpływających na przesunięcie powierzchni stawowych i ich mechanicznego uszkodzenia, również w wyniku niestabilności stawu.
- Osłabienia mięśni odpowiadających za stabilizację stawu.
- Chorób wrodzonych (np. wrodzonej dysplazji stawu, powodowanej przez zaburzenia rozwojowe).
- Innych chorób czy stanów zapalnych.
Ze względu na nasilenie urazu istnieje kliniczny podział skręcenia:
- Skręcenie stawu I° (1. stopnia) – naciągnięcie torebki i więzadeł;
- Skręcenie stawu II° (2. stopnia) – rozerwanie torebki stawowej;
- Skręcenie stawu III° (3. stopnia) – rozerwanie torebki stawowej i więzadeł;
- Skręcenie stawu IV° (4. stopnia) – oderwanie więzadeł z fragmentem kostnym (awulsja). Może dojść do przemieszczenia, które może potęgować dolegliwości bólowe.
Gdzie najczęściej dochodzi do skręcenia stawu?
Jakie są objawy skręcenia stawu i jak je rozpoznać?
Istnieje wiele objawów skręcenia, które mogą różnić się w zależności od indywidualnych odczuć, jednak należy wymienić kluczowe:
- W momencie urazu możesz usłyszeć lub poczuć 'trzask' w stawie.
- Niemal natychmiast może pojawić się ból.
- W wyniku urazu w obrębie stawu może pojawić się obrzęk i zasinienie (siniak, krwiak).
- Dodatkowo uszkodzony staw może mieć obniżoną ruchomość, wynikającą również z bólu odczuwanego podczas poruszania kończyną.
Ból jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów skręcenia stawu, warto więc skorzystać z produktów wspomagających, które dzięki stabilizacji stawu pomagają łagodzić dolegliwości a dodatkowo mogą przyspieszyć prawidłowe gojenie stawu.
Jak leczyć zwichnięcie: pierwsza pomoc i leczenie
- Odpoczynek (ang. Rest). Natychmiast zaniechaj aktywności i odpoczywaj jak najwięcej przez pierwsze 2 dni.
- Lód (ang. Ice). Przyłóż okład z lodu owinięty w szmatkę lub ręcznik na 15-20 minut co dwie do trzech godzin w ciągu pierwszych 24-48 godzin po urazie, aby zmniejszyć ból i obrzęk.
- Kompresja (ang. Compression). Owiń dotknięty obszar bandażem uciskowym, aby zapobiec obrzękom. Opatrunek powinien być dobrze dopasowany, ale niezbyt ciasno, aby nie przerwać przepływu krwi do obszaru. Jeżeli skóra pod bandażem zmienia kolor na sino-niebieski lub odczuwasz w tej okolicy zimno, zdrętwienie lub mrowienie – poluzuj bandaż.
- Podciągnięcie (ang. Elevate). Podnieś dotkniętą urazem część ciała powyżej poziomu twojego serca, aby zmniejszyć ból i obrzęk. Na przykład, dla zwichnięcia kostki, połóż nogę na poduszce.
Powrót do aktywności fizycznej po zwichnięciu i jak zapobiegać urazom
Odpowiedni odpoczynek jest kluczem do prawidłowego leczenia skręcenia stawu i przywrócenia jego pełnej ruchomości. Czas potrzebny na powrót do pełnej sprawności może znacznie różnić się w zależności od nasilenia urazu i sposobu, w jaki doszło do kontuzji. Zbyt szybki powrót do aktywności fizycznej, zanim zwichnięcie zdąży się w pełni zagoić, często prowadzi do powtarzających się urazów, szczególnie w przypadku zwichniętej kostki.
Gdy zwichnięcie lub skręcenie staje się przewlekłe
Wiele osób zauważa, że ból po skręceniu może utrzymywać się nawet po pełnym wyleczeniu stawu. Jeśli ból wokół zwichnięcia lub skręcenia utrzymuje się i staje się przewlekły, warto skorzystać ze stabilizatorów, które są bardziej odpowiednie do codziennego użytku.Zarówno Actimove Everyday Supports Opaska na kostkę, jak i Actimove Everyday Supports Opaska na kolano, łagodzą ból dotkniętego obszaru. Stabilizatory i opaski Actimove są odpowiednio dopasowane do stawu, co sprawia, że ich noszenie nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności.